Okres oczekiwania na narodziny dziecka to czas wielkich emocji, ale również solidnych przygotowań. Jednym z kluczowych kroków jest odpowiednie przyszykowanie wyprawki noworodka. Nie chodzi tu tylko o pieluszki i butelki. To cała lista produktów, które ułatwią opiekę nad maluszkiem i sprawią, że będzie można skupić się na najważniejszym – budowaniu więzi. Dlatego podpowiadamy, co powinno znaleźć się na liście zakupów jeszcze przed porodem.
Akcesoria do przewijania
- Przewijak: to podstawowe wyposażenie pokoju maluszka, najczęściej w formie nakładki na łóżeczko/komodę. Wybierz model wykonany z tworzywa łatwego w czyszczeniu oraz pomyśl o materiałowym (ciepłym i miękkim dla dziecka) pokrowcu, który łatwo uprać. Wyposaż się również w składaną matę podróżną, która umożliwia przewinięcie dziecka poza domem.
- Mokre chusteczki: niezbędne przy każdej zmianie pieluszki do oczyszczania okolic intymnych i fałdek; świetnie sprawdzą się również do przemywania rączek, buzi, szyi. Najlepiej, by miały prosty, dobry skład i tak, jak Kinder By Nature były delikatne dla skór z egzemą, dobrze nasączone i co najważniejsze – ich formuła opierała się na wodzie i roślinach.
- Pieluchy: jeśli jednorazowe, to w sporej liczbie. Dopasuj ich rozmiar do wagi noworodka. Miej je zawsze pod ręką, w torbie, plecaku, wózku. Pamiętaj, by wyciągnięte z opakowania, były przechowywane w sposób higieniczny, np. w osobnym woreczku. Warto rozważyć opcję pieluch wielorazowych, które są ekologiczne i pozwalają lepiej oddychać skórze maluszka.
- Pojemnik na zużyte pieluszki: to rzecz niezwykle przydatna podczas nocnych pobudek. Przerw na czynności higieniczne będzie wiele, zatem liczba odpadów z pewnością wzrośnie. Może to być zwykły kosz z jednorazowymi workami lub specjalny pojemnik elektryczny.
- Krem do pupy: kieruj się zasadą, że ochronny krem pod pieluszkę jest bez cynku, natomiast ten na odparzenia – z cynkiem. Stosuj krem profilaktycznie, gdyż lepiej zapobiegać podrażnieniom niż leczyć, zwłaszcza u oseska o niezwykle wrażliwej skórze. Preparaty powinny być przeznaczone dla noworodków i mieć taką informację na opakowaniu.
Akcesoria do kąpieli
- Wanienka: wybieraj wanienkę dostosowaną wielkością do wieku dziecka, z antypoślizgowym dnem i wygodnymi uchwytami. Niektóre modele posiadają wyjmowaną wkładkę, wyprofilowaną z myślą o noworodkach. Możesz także rozważyć opcję ze stelażem (stojakiem), który odciąża plecy rodzica, bądź cały zestaw wanienka + przewijak.
- Płyn/emulsja: preparat dla noworodków powinien być łagodny i nie zawierać substancji drażniących. Najlepiej, by nie był nadmiernie tłusty, co zwiększa ryzyko wyślizgnięcia się. Unikaj wysuszającego mydła i postaw na emolienty, szczególnie gdy noworodek ma problemy skórne. Zwróć uwagę na oznaczenia na opakowaniu. Możesz również myć samą wodą.
- Termometr do wody: termometr do kąpieli pomoże Ci utrzymać temperaturę wody w odpowiednim zakresie (do 37 stopni). Dzięki niemu unikniesz ewentualnych poparzeń. Wybierz model z czytelną skalą oraz taki, do produkcji którego nie użyto niebezpiecznej rtęci. Wygląd dostosuj do swoich preferencji, gdyż to narzędzie, którym Ty się będziesz posługiwać.
- Szczotka do włosów: nawet jeśli dziecko jeszcze nie ma zbyt wiele włosów, miękka szczotka z naturalnego włosia pomoże utrzymać je w dobrej kondycji i pozbyć się ewentualnych kołtunów. Codzienne przeczesywanie główki maluszka pozwoli uniknąć uciążliwej ciemieniuchy, a element masażu podziała relaksująco. Pamiętaj o codziennym myciu szczotki.
- Okrycie kąpielowe: czyli ręcznik z kapturkiem, którym owiniesz i wytrzesz całego oseska. Najlepiej, by był wykonany z miękkiej, naturalnej tkaniny, która nie podrażni skóry i jednocześnie doskonale wchłonie nadmiar wilgoci. Grubszy, puszysty materiał będzie przyjemny dla dziecka i zmniejszy szok wywołany zmianą temperatury po wyjęciu z wanienki.
- Myjka kąpielowa: to rzecz opcjonalna, która ułatwia dokładniejsze umycie dziecka. Najlepiej mieć kilka, które można często prać i wymieniać. Podczas kąpieli można położyć myjkę zwilżoną ciepłą wodą na brzuszek maluszka, a ten z pewnością się uspokoi. Najlepiej, by była wykonana z naturalnego, miękkiego i niedrażniącego materiału.
Akcesoria do pielęgnacji
- Waciki higieniczne: niezbędne do delikatnego oczyszczania pępka noworodka. Za ich pomocą można też delikatnie przetrzeć małżowiny z nadmiaru woskowiny. Będę pomocne podczas higieny trudno dostępnych miejsc, tj. fałdki i pachwiny. Płatki kosmetyczne pozwalają punktowo osuszać skórę i zbierać nadmiar oliwki lub kremu.
- Gaziki medyczne (jałowe): przydatne do oczyszczania oczu dziecka i nakładania leków przepisanych przez lekarza. Można ich używać do przecierania buzi, zaropiałych oczu. Czasem mamy przemywają pupy maluchów gazikami nasączonymi wodą.
- Sól fizjologiczna: idealna do przemywania twarzy, oczu noworodka (od zewnętrznego kącika do wewnętrznego). Jest też powszechnie stosowana do oczyszczania i nawilżania błony śluzowej nosa podczas infekcji, w tym do inhalacji i nebulizacji.
- Preparat antyseptyczny: jego użycie zawsze należy skonsultować z położną lub pediatrą. Służy pielęgnacji pępka, a przy tym zapobiega infekcjom. Jest alternatywą dla powszechnie stosowanego niegdyś alkoholu i pozwala szybciej zagoić się ranie, a kikutowi odpaść.
- Krem z filtrem lub ochronny na mróz i wiatr: must have na spacer maluszkiem, nawet w pochmurne dni. Skóra noworodka jest bardzo cienka i delikatna, a więc podatna na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowa warstwa ochronna przyda się praktycznie przez cały rok.
- Aspirator do nosa: to akcesorium niezastąpione podczas infekcji. Maluszki nie umieją same usuwać wydzieliny, zatem należy im w tym pomóc. Aspirator ręczny jest prosty w użyciu, łatwy w myciu i daje gwarancję, że zabieg nie zrobi krzywdy maluchowi.
- Nożyczki do paznokci: najlepiej z zaokrąglonymi końcami, by nie zranić maluszka. Pamiętaj, że paznokietki mogą być zrośnięte z opuszkami, dlatego delikatnie naciśnij opuszkę, by nie zaciąć skóry lub poczekaj troszkę, aż będzie to możliwe. Możesz również użyć pilnika elektrycznego, który jest cichy i szybki. Zawsze obcinaj paznokcie na prosto u nóżek i na okrągło u rączek.
To spis podstawowych artykułów z 3 kategorii. Można je również uzupełnić innymi dostępnymi na rynku gadżetami. Najważniejsze jednak, by wyposażyć się w kluczowe akcesoria, bez których na pewno nie da się funkcjonować z noworodkiem w domu.