Tego unikaj w higienie noworodka. Lista najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych

Rola rodzica, czyli nowa rola w opiece nad małym skarbem niesie ze sobą wiele emocji, ale też wyzwania. Jednym z kluczowych aspektów jest odpowiednia higiena dzidziusia, która stanowi fundament zdrowego i komfortowego rozwoju Twojego dziecka. Warto wiedzieć, że choć pielęgnacja może wydawać się prostym zadaniem, istnieje wiele pułapek, które warto omijać. Dlatego dziś dzielimy się listą dziesięciu najczęstszych błędów w pielęgnacji noworodka, których można uniknąć, trzymając się najnowszych zaleceń pielęgniarek i położnych. Podpowiemy, jak dbać o delikatną skórę, paznokcie czy pępek Twojego maleństwa, aby zapewnić mu jak najzdrowszy start w życie. 

1. Zbyt częste kąpiele

Błąd: Codzienne kąpiele mogą przesuszać skórę maluszka.

Wskazówka: Wystarczy kąpać dziecko 2-3 razy w tygodniu. Skóra dzidziusia jest bardzo cienka i zbyt częste mycie może prowadzić do podrażnienia i naruszenia naturalnej warstwy lipidowej naskórka. Równocześnie codziennie należy przemywać (chusteczkami nawilżanymi) miejsca intymne i fałdki, w których regularnie gromadzą się drobnoustroje. Latem, gdy skóra intensywniej się poci, można zdecydować się na codzienną kąpiel w wanience. Podczas mycia maluszka używaj łagodnego, bezzapachowego mydła. Preparat powinien być przeznaczony dla noworodków, a w przypadku problemów skórnych posiadać odpowiednie oznaczenie np. dla skóry atopowej. Pamiętaj, by nalewać do wanienki ciepłą, a nie gorącą wodę i ograniczyć czas kąpieli do 5-10 minut. Wtedy dziecko nie będzie się niecierpliwić i późniejsze czynności pielęgnacyjne będzie Ci zdecydowanie łatwiej przeprowadzić. Po kąpieli dokładnie osusz skórę dziecka i unikaj tarcia ręcznikiem.

 

2. Nadmierne stosowanie kosmetyków

Błąd: Przesadne używanie kosmetyków może podrażnić skórę dziecka.

Wskazówka: Wybieraj łagodne, hipoalergiczne produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Najlepiej takie, które nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów ani substancji zapachowych. Stosuj je tylko wtedy, gdy to konieczne, na przykład przy suchej skórze lub łuszczeniu się. Na opakowaniu produktów, które wybierzesz, powinna znajdować się informacja, że to kosmetyk przeznaczony dla noworodków i niemowląt. Z pewnością będzie miał odpowiedni odczyn (emulsje do kąpieli) oraz skład dostosowany do potrzeb skóry najmłodszych. Unikaj produktów zawierających oliwkę, gdyż ta przez swą konsystencję zwiększa ryzyko wyślizgnięcia się maluszka podczas wyciągania z wanienki.

 

 

3. Niewłaściwa pielęgnacja pępka

Błąd: Używanie alkoholu może spowodować podrażnienia.

Wskazówka: Podczas codziennej pielęgnacji czyść kikuta pępowiny wodą (ewentualnie z dodatkiem mydła lub emulsji). Delikatnie osusz skórę patyczkiem higienicznym, płatkiem lub gazikami. Jeśli zauważysz zaczerwienienie, ropienie lub nieprzyjemny zapach, skonsultuj się z pediatrą. Nie stosuj alkoholu ani antyseptyków bez konsultacji lekarskiej. Dziś specjaliście rekomendują pielęgnację na sucho, w której po przemyciu wodą, zostawia się pępek do wyschnięcia. Alkohol może opóźnić proces odpadania kikuta. Bardziej zasadne będzie użycie antyseptyków, które zapobiegają namnażaniu się zarazków i mają szerokie spektrum działania.

 

 

4. Niewystarczająca higiena paznokci

Błąd: Nieprzycinane paznokcie mogą prowadzić do zadrapań.

Wskazówka: Przycinaj paznokcie dziecka delikatnymi, zaokrąglonymi nożyczkami do paznokci lub pilnikiem. Najlepiej jest to robić po kąpieli, gdy paznokcie są miękkie, a maluch zrelaksowany. Upewnij się, że paznokcie są krótkie, ale niezbyt krótkie, aby uniknąć skaleczeń. Kiedy przystępujesz do obcinania, naciśnij delikatnie opuszek palca, aby mieć lepszy dostęp do paznokcia. Dobrym rozwiązaniem jest pilnik elektryczny, który cicho, delikatnie, ale skutecznie skróci paznokcie maluszka, nawet podczas drzemki. Pod paznokciami gromadzi się brud, a w nim rozwijają się zarazki. Dzieci chętnie biorą paluszki do buzi, dlatego taż ważne jest regularne skracanie płytki paznokcia. Specjaliści rekomendują, by pierwsze zabiegi z użyciem nożyczek wykonywać nie wcześniej niż 2-3 tygodnie po porodzie, gdyż przedtem płytka może być zrośnięta z opuszkami, a próba przycięcia zakończy się zranieniem. Dodatkowo nie zapomnij o kluczowej zasadzie przycinania paznokci – u stóp na prosto, u rąk – półokrągło. To pozwoli zapobiec wrastaniu paznokci.

 

5. Inwazyjne czyszczenie uszu

Błąd: Wkładanie patyczków do uszu może być niebezpieczne.

Wskazówka: Nie wkładaj niczego (np. patyczków lub myjki) do uszu noworodka, ponieważ możesz tym uszkodzić delikatny przewód słuchowy. Skóra wewnętrzna uszu jest samoczyszcząca się, a wszelkie zanieczyszczenia są usuwane samoistnie. Jeśli widzisz nadmiernie nagromadzoną woskowiną, po prostu przemyj ją delikatnie palcem (lub gazikiem nawiniętym na palec) podczas ciepłej kąpieli. To powinno wystarczyć. Jeśli to nie pomaga, w ostateczności użyj preparatu w kroplach na bazie oliwki, który ułatwia wypływanie woskowiny z uszu. Postępuj zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. 

 

 

6. Zbyt długi czas w pieluszce

Błąd: Sporadyczna zmiana pieluszki może powodować odparzenia.

Wskazówka: Zmieniaj pieluszki jak najczęściej, najlepiej po każdym jej zabrudzeniu. Kał i mocz działają drażniąco na delikatną skórę noworodka. Przed zmianą pieluszki dokładnie przemyj wodą lub chusteczkami nawilżanymi miejsca intymne oraz fałdki. W nich najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia. Korzystaj z kremów ochronnych i nakładaj cienką warstwę na oczyszczoną i osuszoną skórę. Pozwól kremowi się wchłonąć. Jeśli warunki na to pozwalają, jak najczęściej wietrz pupę malucha między zmianami pieluszki. To pozwoli skórze pooddychać i nieco odpocząć od dodatkowego okrycia. Leczenie odparzeń u maleństwa może być długotrwałe i bolesne, dlatego zdecydowanie postaw na profilaktykę.

 

 

7. Przegrzewanie dziecka

Błąd: Zbyt grube ubranie mogą prowadzić do przegrzania.

Wskazówka: Temperatura w pokoju, w którym przebywa osesek, powinna wynosić około 20-22°C. Dziecko należy ubierać adekwatnie do temperatury, a niezbyt ciasne ubrania pozwolą mu na swobodne ruchy. Unikaj zbyt wielu warstw ubrań i staraj się utrzymać dobrą cyrkulację powietrza. Konsekwencją przegrzania są uciążliwe potówki, a w perspektywie mogą prowadzić do osłabionej odporności i większej podatności na infekcje. Pamiętaj, że chłodne dłonie, stópki czy nos u noworodka wcale nie muszą oznaczać, że jest mu zimno. 

Dzięki tym wskazówkom będziesz w stanie zadbać o swój skarb w najlepszy możliwy sposób. Kiedy wsłuchasz się w sygnały, który wysyła Ci mały człowiek, z dnia na dzień będziesz coraz lepiej odczytywać nastrój i problem, który ma Twoja pociecha. To będzie piękna przygoda. Powodzenia!

Zobacz inne