Właściwa pielęgnacja niemowlaka – 5 podstawowych zasad, o których rodzic musi pamiętać

Przyjście na świat dziecka to niewątpliwie jedno z najwspanialszych doświadczeń w życiu każdego rodzica. Nowy członek rodziny wymaga jednak wyjątkowej opieki i troski, szczególnie jeśli chodzi o pielęgnację delikatnej skóry niemowlaka. Oto pięć kluczowych zasad, które warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić maluszkowi właściwą ochronę.

1. Kąpiel niemowlaka

Wprowadzenie właściwych nawyków higienicznych już od pierwszych dni życia jest niezwykle istotne. Regularne kąpiele w letniej wodzie, korzystając z łagodnych środków myjących stworzonych specjalnie dla niemowląt, pomogą utrzymać skórę dziecka we właściwej kondycji. Pamiętaj jednak, by unikać preparatów do wody o intensywnym zapachu oraz silnych substancji chemicznych, które mogą podrażnić delikatną skórę maluszka. Produkt przeznaczony dla najmłodszych powinien mieć obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH. Warto też pamiętać, że mycie w samej wodzie może przesuszać skórę, dlatego ważny jest dodatek płynu/żelu o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Temperatura samej wody powinna być zbliżona do temperatury ciała malucha (około 37 stopni), a pomieszczenie powinno być nagrzane do co najmniej 21 stopni.

 

 

2. Pielęgnacja paznokci i rączek

Niezadbane paznokcie niemowlęcia mogą prowadzić do niechcianych zadrapań i podrażnień na jego skórze. Regularne przycinanie paznokci jest niezbędne, by zapobiec takim sytuacjom. Dodatkowo pod paznokciami zbiera się brud, a przecież maluszki tak chętnie poznają świat buzią i smakują swoje rączki. Higiena jest tu niezbędna. Wykorzystuj do tego celu specjalne nożyczki lub pilniczki, które zapewnią delikatność i bezpieczeństwo podczas zabiegu. Jeśli zdecydujesz się na nożyczki, koniecznie wybierz te z zaokrąglonymi końcami. To praktycznie całkowicie powinno wyeliminować ryzyko przypadkowych skaleczeń. Warto rozważyć również zakup pilniczka elektrycznego dla bobasa. Dzięki swoim cichym, delikatnym, ale skutecznym wibracjom, wibrujący gadżet zainteresuje maluszka i sprawi, że bezboleśnie skracać paznokcie będzie można nie tylko w trakcie trzymania na rączkach, ale również podczas snu.

 

3. Zdrowa skóra przede wszystkim!

Skóra niemowlaka jest wrażliwa i podatna na różnego rodzaju podrażnienia, takie jak odparzenia czy suchość. Wybieraj więc nawilżające kremy lub balsamy stworzone specjalnie dla niemowląt, które pomogą utrzymać jej elastyczność i zdrowy wygląd. Po kąpieli delikatnie osuszaj skórę, a następnie nanieś cienką warstwę kremu na obszary szczególnie narażone na otarcia. Podczas codziennego oczyszczania skóry koniecznie zadbaj o chusteczki z dobrą, krótką listą komponentów. Pupa, rączki, buzia to okolice, które mają najczęściej kontakt z zarazkami. Kinder by Nature, których formuła opiera się 99% na wodzie i odrobinie składników roślinnych, będą najlepszym wyborem dla mam dzidziusiów ze skłonnością do egzem. Świetnie nasączone, zapewnią wymagającej skórze właściwe nawilżenie i ochronią przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

 

4. Wygodne i odpowiednie ubrania

Wybór właściwych ubrań to klucz do komfortu niemowlaka. Postaw na ubrania wykonane z naturalnych tkanin, które są miękkie i przewiewne (np. bawełna, len, babus). Unikaj ubrań z ostro zakończonymi metkami, które mogą powodować otarcia i dyskomfort. Ta sama zasada dotyczy materiałów syntetycznych, tj. poliester, akryl czy nylon, które jeśli dominują w składzie ubranek, mogą podrażniać skórę i prowadzić do potówek. Ważne jest także dostosowanie ubrań do temperatury otoczenia, by zapewnić niemowlakowi odpowiednią ilość ciepła, ale też nie przegrzewać. Weź pod uwagę przede wszystkim wygodę maluszka, który głównie śpi, dlatego postaw na ciuszki bez ozdób, pozbawione problematycznych wiązań czy guzików, które łatwo oderwać i połknąć. Przy dobieraniu garderoby kieruj się również własnym komfortem i zdecyduj się na ubrania, które łatwo i szybko zdjąć podczas przewijania. Sprawne przebieranie pomoże zaoszczędzić rodzicowi nerwów i stresu.

 

 

5. Właściwe akcesoria

W trakcie pielęgnacji niemowlaka, ważne jest, aby używać czystych i higienicznych akcesoriów. Do przyrządów najczęściej stosowanych u niemowląt należą: nożyczki/pilniczek, grzebyk/szczoteczka do włosów, szczoteczka do oczyszczania i masażu dziąseł czy aspirator do nosa. Taki podstawowy komplet wymaga regularnego czyszczenia, by zachować właściwy poziom higieny u maluszka. Czasem do umycia wystarczy ciepła woda, przetarcie chusteczką nawilżoną, a w niektórych przypadkach warto użyć specjalnego środka dezynfekującego. W zestawieniu brakuje patyczków do uszu, ponieważ są one kategorycznie odradzane przez położne. W zamian specjaliści proponują spraye, które w delikatny sposób zmiękczają zalegającą woskowinę i ułatwiają jej wypływanie z przewodu słuchowego dziecka. Taką wydzielinę wystarczy potem zmyć podczas codziennej kąpieli.

 

 

Właściwa pielęgnacja niemowlaka to nie tylko kwestia miłości, ale także kluczowa dla jego zdrowia i komfortu. Zachowanie tych pięciu podstawowych zasad pomoże rodzicom w zapewnieniu maluszkowi najlepszej opieki, która pozwoli mu zdrowo rosnąć i się rozwijać. Pamiętaj, że każdy niemowlak jest wyjątkowy, więc zawsze bacznie obserwuj jego indywidualne potrzeby i reakcje na stosowane produkty.

Zobacz inne